UTTURE – narzędzie dla Scrum Masterów

Jest to pierwszy wpis na temat UTTURETM. Po trzech miesiącach pracy nad tym narzędziem dojrzałem do decyzji, aby szerzej opowiedzieć o tym. Do tej pory powstało kilka wersji i miałem już okazję zebrać pierwszy feedback. Po kilku iteracjach jest ono na tyle dopracowane, że można już z niego w pełni korzystać. Choć pewne pole do usprawnień, kalibracji oraz rozszerzeń jeszcze jest. Aby usprawnić to narzędzie jestem również gotów zrobić warsztat z wykorzystaniem tego narzędzia w Twojej organizacji. Jeśli Ciebie już zaciekawiłem, to dodam na koniec wstępu krótki komentarz dotychczasowych użytkowników narzędzia. Pewna użytkowniczka, Project Manager z kilkuletnim stażem stwierdziła, że UTTURETM „daje do myślenia”. Inny z użytkowników, który przeprowadził testy, zauważył, że „pojawiają się emocje”.

Po co?

Pomysł na to narzędzie pojawił się podczas pracy nad moim autorskim szkoleniem „Scrum: ścieżka Scrum Mastera”. Rozważając różne detale związane ze szkoleniem, zacząłem się zastanawiać czy powinienem dawać uczestnikom szkolenia jakiś gadżet. Często otrzymują oni karty do planning pokera. Są one moim zdaniem umiarkowanie użyteczne. Moją intencją było stworzyć coś, choć troszkę bardziej wartościowego. Jak widzicie poprzeczka nie jest wysoko zawieszona i trzeba samemu ją podnosić. Niemniej jednak właśnie ta chęć była bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia prac nad UTTURETM.

Pracując jako konsultant i pomagając organizacjom w wykorzystaniu Scruma spotkałem się z opinią, że samo szkolenie to za mało. Jeden z programistów powiedział kiedyś do mnie podczas wyjścia na lunch „kiedyś miałem szkolenie ze Scruma, ale dopiero teraz, gdy jesteś z nami to zrozumiałem, jak powinniśmy z niego korzystać”. Sam również doskonale pamiętam swoje początki w roli Scrum Mastera. W głowie miałem więcej pytań niż odpowiedzi. Na korytarzach Pixela toczyliśmy dyskusje o tym, co tak naprawdę powinniśmy robić. Czy Scrum Master to jest bardziej jak trener piłkarski czy jednak bardziej pilnuje timeboxów? Z pomocą przychodzi UTTURETM. Ma w zamierzeniu ukierunkować rozwój Scrum Mastera oraz pomagać w stawianiu pierwszych (i kolejnych) kroków.

Po postawieniu pierwszych kroków, ktoś z managementu z reguły proponuje Scrum Masterom, aby stworzyli tak zwane „komjunity”. Widziałem oraz sam uczestniczyłem w kilku takich przedsięwzięciach i niestety niewiele z nich mogę uznać za wartościowe. W większości przypadków była to niestety strata czasu. Strata, bo grupa, która miała działać na rzecz poprawy wykorzystania Scruma w organizacji, zwykle zamieniała się w towarzystwo wzajemnej adoracji. Wykorzystanie UTTURETM ma temu przeciwdziałać.

Dla kogo?

Narzędzie to powstało oczywiście dla Scrum Masterów (w przyszłości pojawią się wersje dla innych ról). Jednakże spodziewam się, że zainteresowani nim mogą być szefowie firm, przełożeni Scrum Masterów oraz potencjalnie osoby z działów HR. Korzyść płynąca dla tych grup to z pewnością ustrukturyzowanie wysiłków podejmowanych celem poprawy wydajności. Dodatkowo, „z pudełka” (ang. out-of-the-box) mamy ścieżkę rozwoju dla Scrum Masterów, którą możemy rozszerzać. Ścieżkę rozwoju, która wspiera budowanie zwinnej kultury w naszej organizacji.

Rekrutacja

Podczas niedawnej prezentacji pojawił się pomysł wykorzystania UTTURETM w procesie rekrutacji. Zwiększyłoby to moim zdaniem transparentność tego procesu. Aktualnie na rynku nie jest z tym najlepiej. Pojawiają się ogłoszenia, w których wymagania wobec kandydata nie mają za wiele wspólnego z pełnieniem roli Scrum Mastera. UTTURETM może pomóc to zmienić.

Kandydat zyskuje jasność czy firma do której aplikuje na poważnie podchodzi do zapisów w Scrum Guide. Czy raczej organizacja płynie z falą „fency mody na agile” i prawdopodobnie nie rozwinę się w niej jako Scrum Master. Dzięki UTTURE ™, osoby prowadzące proces rekrutacji, w przystępny sposób mogą sprawdzić wiedzę kandydata i jego wyobrażenie na temat zadań Scrum Mastera. Same plusy.

Poziomy

Kończąc szkolenie świeżo upieczony Scrum Master wraca do firmy, która jest pełna wyzwań. Często stawiane są przed nim nierealne oczekiwania. Z reguły nie posiada wystarczającego doświadczenia, a jego wartości nie są w pełni ukształtowane. Moim zdaniem ciężko oczekiwać, aby Scrum Master, który ma trudności z rozwiązaniem poziomu 1 mógł skutecznie wspierać rozwój Scruma w organizacji. Nie mówiąc już o trudnościach na wyższych poziomach. Korzystanie z UTTURETM zwiększa przejrzystość w tym obszarze.

Powyższa sytuacja jest analogiczna do egzaminu na prawo jazdy. Sam dokument uprawnia do poruszania się samochodem. Jednak wszyscy wiemy, że kierowcą stajemy się z czasem. Mój instruktor prawa jazdy zwykł mawiać, że kierowcą zostajemy po przejechaniu pierwszych 40 000 km. Kolejne poziomy w UTTURETM są jak kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów.

Przy okazji dyskutowania mechaniki poziomów gry spotkałem się z pewną i wydaje mi się słuszną krytyką. Za co dziękuję Tobie Piotrze. Na czym polegała ta uwaga. Nie można wykluczyć, że znajdą się osoby, które zechcą nagiąć zasady. Jak najszybciej będą chciały znaleźć się na poziomie 5, aby móc dopisać do listy swoich osiągnięć kolejne. Pobudki dla takiego działania mogą być różne, nie chcę się w to tutaj zagłębiać. Prawdziwy Scrum Master będzie się raczej skupiał się na uzyskiwanych efektach w organizacji i swoim rozwoju. UTTURETM jest tylko narzędziem. Przyrównałbym tę sytuację do gry w Monopol i do bezzwrotnego potajemnego pożyczania kasy z banku. Mechanizmy na poziomie 5 w pewnym stopniu zabezpieczają przed nadużyciami, ale pomysłowość ludzka nie zna granic. Trzeba mieć to na uwadze.

Tłumaczenie

UTTURETM bazuje oczywiście na Scrum Guidzie, a dokładniej jego polskim tłumaczeniu. Kilka osób przekazało mi feedback, że właśnie w tej wersji językowej wolałoby otrzymać to narzędzie. Choć wersja po angielsku też się w końcu pojawi. Przecież wiele polskich firm działa w środowisku anglojęzycznym. Jednak aktualnie chcę się skupić na rozwoju jednej wersji.

Wykorzystanie Scrum Guide miało jeszcze jeden cel. Chciałem w ten sposób zachęcić do czytania i wielokrotnego powracania do Scrum Guide. Z perspektywy mojego doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć, że jest to istotne dla każdego Scrum Mastera. Osoba chcąca sprawdzić czy dobrze rozwiązała pierwszy poziom UTTURETM może bezpośrednio odwołać się do cytatów ze Scrum Guide. W ten sposób zweryfikuje uzyskany rezultat.

Grywalizacja

Miałem pewną zagwozdkę związaną z UTTURETM. Czy jest to bardziej narzędzie dla Scrum Mastera czy też może gra. Za tym, aby to była gra przemawia to, że wykorzystuje ona elementy grywalizacji oraz można powiedzieć, że da się „zagrać” w pierwszy poziom. Jednak kolejne poziomy wykorzystują mechanizmy znane m.in. z coachingu i z tego względu UTTURETM jest bardziej narzędziem.

Co dalej?

Niebawem przeprowadzone zostaną testy użycia UTTURETM na wyższych poziomach w realnym środowisku. Zgłosiły się już dwie firmy chętne na przeprowadzenie 2-godzinnego warsztatu dla swoich pracowników. Mam również zamiar sprawdzić jak zadziała to narzędzie podczas rekrutacji. O tym oraz o dalszych krokach napiszę już niebawem.