Trzy ważne aspekty samozarządzania

Samozarządzanie jest nowym pojęciem wprowadzonym do Scrum Guide. Nie ma wzmianki na temat samoorganizacji Zespołu Scrumowego. Czy to jest to samo? O co chodzi z tym samozarzadzaniem?

Osiągnięcie przez zespół etapu, w którym zaczynamy widzieć zaangażowanie członków zespołu to bardzo przyjemny moment dla każdego Scrum Mastera. Dla mnie, jak pewnie dla każdego z Was jest to swoisty moment nagrody za podejmowane wysiłki 😊 Samozarządzający zespół nie zbuduje się sam. Droga do tego bywa czasem długa. Warto wiedzieć na czym należy się skupić, żeby nasze wysiłki nie poszły na marne.

Aby zbudować samozarządzający się zespół musisz działać w trzech kluczowych obszarach:

1.      Aktywność – zespół musi przejawiać inicjatywę. Usuwanie Impedimentów na pewno wzmocni inicjatywę zespołu, ponieważ mniej trudności na drodze do celu to mniej energii którą będą musieli wydać na działanie.

2.      Plan – aby dotrzeć do celu potrzeba choć zgrubnego planu jak to osiągnąć. Dobry plan to taki, który odpowiada na trzy pytania co i kiedy się stanie oraz kto się tym potencjalnie zajmie. Pamiętaj, planowanie i podążanie za planem to dwie różne rzeczy.

3.      Odpowiedzialność – ostatni składnik samozarządzania. Jeżeli mam sam zarządzać swoją pracą to potrzebuję znać granice mojej odpowiedzialności. Chcę wiedzieć jakie są odpowiedzialności moich współpracowników. Nie będę wtedy tracił czasu i energii na wysiłki w moim obszarze. Będę wiedział kiedy powinienem współpracować. Zwiększę swoje skupienie i osiągnę lepsze rezultaty, o których chętnie opowiem. Twoim zadaniem jako Scrum Mastera jest nauczenie zespół odpowiedzialności każdej z ról scrumowych. Możesz do tego wykorzystać Scrum Kompas. Taki warsztat jest ciekawą alternatywą.

Jak widzisz przepis na samozarządzanie jest dość prosty. Jednak wykonanie nie jest już takie proste. Jak w życiu. Ponieważ Twoim zadaniem jako Scrum Mastera jest pomoc zespołowi stać się samozarządzającym się zespołem, musisz wiedzieć jakie kroki chcesz podjąć żeby doprowadzić zespół do samozarządzania. Inaczej szanse na sukces będą znikome. Jaki powinien być Twój pierwszy krok?