Pomysł na uruchomienie „inicjatywy dla Scuma” pojawił się w mojej głowie jakieś dwa temu. Nie doczekał się on realizacji, aż do teraz. Przedstawiłem go podczas jednego z paneli na ostatnim ACCPL i miałem okazję sprawdzić pomysły na realizację z uczestnikami campu. O co zatem chodzi z tą inicjatywą…
Motywacja
Podjęcie tej inicjatywy jest podyktowane dwoma względami. Po pierwsze jest to dla mnie sposób na uniknięcie wypalenia zawodowego. Na pierwszym ACCPL w Srebrnej Górze uczestniczyłem w panelu dotyczącym właśnie tego zagadnienia. Jednym ze sposobów, które mogą pomóc była porada pod tytułem „zrobić coś za darmo”. Jeśli się nad tym zastanowić to ma to głęboki sens. Dodatkowo ta inicjatywa ma w założeniu wprowadzać realną zmianę dla uczestników. Jest zatem kolejną okazja, aby zrobić coś wartościowego!
Dla kogo?
W głównej mierze dla Scrum Masterów oraz innych osób, które aktywnie korzystają z ram postępowania Scrum. Ta inicjatywa jest dla Ciebie jeżeli:
- prowadzisz zespół i czujesz potrzebę „podbijania” myśli i pomysłów z innymi osobami praktykującymi Scrum;
- szukasz rozwoju poprzez realne działanie na rzecz zespołu w którym pracujesz na codzień;
- chcesz spróbować efektywnego sposobu na przeprowadzenie działań grupy Scrum Masterów;
- potrzebujesz otrzymać pytania których nikt w Twojej organizacji Tobie nie zadaje;
- chcesz dodatkowo poszukać inspiracji poza lokalnym kontekstem;
Inicjatywa w początkowym zamyśle była skierowana do małych firm i organizacji. Był to wynik pierwszego feedbacku jaki otrzymałem na ostatnim ACCPL, gdzie spotkałem się z opinią „że to wygląda jak konsulting za darmo”. Aby uniknąć podobnych zarzutów (lub tylko stwierdzeń) pierwotnie zdecydowałem się skierować tą inicjatywę tylko do organizacji, które z reguły nie mogą skorzystać z tego typu wsparcia. Natomiast po zebraniu szerszego feedbacku wśród kilku Scrum Masterów zdecydowałem nie wprowadzać tego ekskluzywnego ograniczenia. Jest to inicjatywa otwarta na wszystkich.
Projekt ten jest otwarty na osoby z różnym poziomem doświadczenia. Rozpoczynającym przygody ze Scrumem pozwoli przyśpieszyć swój rozwój i być może uniknąć kilku błędów. W rozmowach z pracownikami organizacji, które wspierałem właściwie zawsze pojawia się stwierdzenie „teraz wiemy, że szkolenie to za mało żebyśmy dobrze zastosowali Scruma”. Sam również doskonale pamiętam swoje początki, kiedy to w głowie jest znacznie więcej pytań niż odpowiedzi. Jest to czas wielkiego błądzenia, znajdowania i znów gubienia oraz stopniowego uświadamiania sobie jak wiele jeszcze muszę się nauczyć. Właśnie dla takich osób jest ta inicjatywa. Osób, które pierwszy krok jakim jest zdobycie podstawowej wiedzy o frameworku już wykonały i aktualnie doświadczają trudności z jego wykorzystaniem.
Podsumowując inicjatywa jest skierowana do osób z dowolnej organizacji i z różnym poziomem zaawansowania, które chcą się uczyć na bazie podejmowanych działań.
Formuła
Szczegółowo formułę oraz strukturę spotkań omówimy na pierwszym spotkaniu. Natomiast ogólne założenia wyglądają następująco. Fomuła zakłada serię 3 spotkań grupy 4 uczestników w miesięcznych odstępach. Jest to podyktowane chęcią zadbania o skuteczność podejmowanej przez uczestników zmiany. Każdy z uczestników będzie miał zagwarantowany czas dla siebie na każdym ze spotkań. Na ostatnim ze spotkań uczestnicy będą zobowiązani zaprezentować uzyskaną zmianę. Chciałbym, aby spotkania odbywały się w dni pracujące (najprawdopodobniej w piątki lub poniedziałki) w godzinach od 12 do 16 (do dogadania). Intencjonalnie wybrałem termin w godzinach pracy, gdyż to czym będziemy się zajmować ma służyć rozwojowi uczestników i realnej zmianie organizacji w której pracują. Spodziewam się również, że szef który będzie udzielał zgody na uczestnictwo po trzech miesiącach zapyta o potencjalny efekt.
Korzyści dla uczestnika…
…to rozwój kompetencji w wyniku podejmowa zmiany w skupionym obszarze, możliwość uczenia się i wymiany doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji, wzrost motywacji wynikający z zaproponowanej formuły.
Korzyści dla prowadzącego…
…to promocja Scruma, propagowanie efektywnego formatu dla community scrummasterów, możliwość zrealizowania motywacji o której pisałem na wstępie.
Warunki uczestnictwa
Jest to inicjatywa non-profit, więc „walutą” którą będziemy tu „płacić” jest Twój i mój czas oraz zaangażowanie. Oprócz tego, koniecznym warunkiem uczestnictwa jest aktywna praca w zespole scrumowym. Jest to potrzebne, gdyż w założeniu będziemy pracować na realnych problemach dotykających zespoły scrumowe. Aby wziąć udział będzie trzeba opisać 1 (słownie: jeden) problem nad którym uczestnik chciałby pracować. W przypadku większej ilości zgłoszeń opis problemu będzie brany pod uwagę. Ponadto trzeba zadeklarować swoją obecność na wszystkich spotkaniach wynikających z formuły tej inicjatywy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj.
Przykładowy problem
Podążając za dobrymi radami mistrzów motywacji powinienem raczej napisać wyzwanie. No cóż… Nasz agilowy świat jest pełen problemów i wyzwaniami stają się one dopiero, gdy zdecydujemy się coś z nimi zrobić. Szukając tematu zastanów się nad impedimentami w Twoim zespole. Najbardziej istotna jest pilność i aktualność problemu. Wybierając temat do pracy na trzy miesiące nie oceniajcie „czy się zmieści”. To jak duży krok uda się wykonać jest z reguły zależne od kontekstu w jakim znajduje się zespół. Przykładowy temat problemu do pracy może brzmieć np. „mój zespół zaczyna pisać testy automatyczne”.
Kryterium akceptacji dla kontynuacji
Zapytano mnie jaka jest oczekiwana wartość tej inicjatywy. Myślę, że będzie ona miała sens i doczeka się kontynuacji jeżeli uczestnikom uda się wprowadzić realną zmianę we wskazanym przez siebie obszarze.
Zaskoczenie
Dzień po zakończonym ACCPL17#3 zadzwoniła do mnie jedna z uczestniczek z propozycją zaangażowania się i pytaniem czy może wykorzystać ten format. Nie czuję się właścicielem tego formatu. Być może pomysłu, ale formatu nie. Format został skomponowany na bazie tego co w świecie Agile jest od dawna. W trakcie tej telefonicznej rozmowy pojawiło się kilka wątków. Jak można się zaangażować w tą inicjatywę? Jak szczegółowo wyglądać będzie formuła spotkań? Kto może prowadzić takie spotkania? Jak będę weryfikował osoby chcące prowadzić ten format? Pytania są jak najbardziej trafne, ważne i zasadne choć przyznam, że troszkę mnie zaskoczyły. Hołdując dwóm zasadom „fail fast” oraz „start small” myślę, że odpowiedź na te pytania jest przed nami. Chcąc zweryfikować hipotezy jakie się pojawiły w trakcie wspomnianej rozmowy postanowiłem rozpropagować tą inicjatywę. W tym celu informacje jej dotyczące będzie można śledzić korzystając z hashtaga #i4Scrum.